Vaza (model 780, kat. 1930) jednostavne forme pravljena je od presovanog stakla sa ukrasima koji imitiraju šlifovanje (tada veoma cenjenu tehniku oplemenjivanja stakla). Dizajn odgovara periodu prve polovine 20-ih godina XX veka i u potpunosti prati centralno-evropske tokove. Reč je o komadu iz serije presovanog stakla koji je nastao pod nemačkim uticajem. U srpskim varoškim kućama cvetni aranžmani su počeli da se prave u XIX veku i ta praksa je najpre zaživela u novoformiranom građanskom sloju, u trgovačkim i činovničkim porodicama. U tom periodu građanstvo je nastojalo da prostor u kome živi oplemeni i učini lepšim. Pored uvođenja različitih dekoracija u enterijere kuća i cveće u vazama je postalo poželjan element dekorisanja prostora.
Popularnost vaza sa cvećem rasla je zajedno sa širenjem običaja tzv. „dana primanja“ koji se u srpskim varošicama dugo održao. Početkom XX veka, najpopularnije rezano cveće bilo je ono koje je najduže moglo da se održi u vazama, kao i cveće koje su domaćice uzgajale u svojim baštama – karanfili, gladiole, božuri, perunike, lale i ruže. Ako bi domaćica imala samo jednu vazu, ona bi je postavljala na sto u prostoriji u kojoj je dočekivala goste, a ako bi ih imala više, stavljala bi ih tamo gde najviše mogu doći do izražaja (u pretsoblje, na prozor i sl.). Izbor vaze i cvetni aranžman pokazivali su imovinsko stanje i ukus domaćice.
Započinjanjem proizvodnje predmeta od presovanog stakla, Srpska fabrika stakla je predmete poput ove vaze učinila dostupnim širem krugu kupaca. Uvođenjem tehnologije presovanog stakla, fabrika je težila većoj produktivnosti i snižavanju troškova proizvodnje. Ona nije proizvodila veliki broj različitih vaza, ali su se oni modeli koje je osmislila dugo održali na tržištu.
Obrada i vrednovanje predmeta: H. Mikić, E. Radonjić-Živkov, S. Jovičić, D. Svilar-Dujković
Prva polovina 20-ih godina XX veka do početka 50-ih godina XX veka
© Creative Glass Serbia || office@kreativnaekonomija.com || LinkedIN ||Instagram || FB