Tekst priredila: H. Mikić, S. Jovičić
Kao rukovoditeljka dizajn studija slovenačke staklare Hrastnik1860, članice Grupe Vaider, Tanja Mudrinič se može pohvaliti fantastičnim rezultatima eko-dizajnerskih istraživanja i rešenja. Ona istovremeno eliminišu štetne efekte industrijske proizvodnje stakla po životnu sredinu, poboljšavaju kvalitet proizvoda i podižu profit. Stoga ne čudi to što su Tanja i njeni saradnici gotovo uvek nasmejani i pozitivni – oni zaista predvode revoluciju u staklarskoj industriji, a ključna vrednost kojom se vode je odgovornost prema životnoj sredini.
Tanja Mudrinič je karijeru dizajnera započela u Srednjoj školi za dizajn i fotografiju u Ljubljani. Školovanje je nastavila na smeru za industrijski dizajn Akademije lepih umetnosti i dizajna, i danas je jedan od vodećih stručnjaka u oblasti dizajna ambalaže. Dobitnica je važnih nagrada, poput Nemačke nagrade za dizajn i Red Dot, a njen dizajnerski potpis je vanremenska, elegantna i inovativna staklena ambalaža.
Poslovni ambijent u kome Tanja Mudrinič radi prožet je intenzivnim vezama sa svetom, najviše sa kolegama unutar švajcarske poslovne grupe Vaider kojoj Staklara Hrastnik pripada. U toj grupi su još Vaider Srpska fabrika stakla u Paraćinu, i poslovni timovi u Konjaku i Edinburgu koji rade na tržišnom plasmanu proizvoda. Sa namerom da transformiše industriju staklene ambalaže, Vaider je kupio staklare u Hrastniku i Paraćinu, i usmerio ih na specijalizovanu proizvodnju – boca i tegli za industrije premium žestokih pića, drugih pića, hrane i parfema. Sa oko 70 modela boca i tegli koje ove dve staklare proizvode, poslovna grupa Vider opslužuje više od 50 tržišta širom sveta. Taj asortiman uključuje i 15 sasvim novih boca koje ispunjavaju visoke standarde moderne i odgovorne proizvodnje stakla.
Industrija staklene ambalaže je veoma konkurentna i posluje pod pritiscima faktora kao što su standardi održivosti, inovacije i diferencijacija, konkurentnost cena i podmirivanje troškova, tehnološki napredak, i promenljive želje potrošača. Industrija je konkurentna na više nivoa — veliki proizvođači poput Vaidera dominiraju ključnim tržištima, ali postoji i jaka konkurencija među proizvođačima iz Evrope, Kine i SAD.
Tanja Mudrinič, rukovoditeljka dizajn studija Hrastnik1860, deo grupe Vaider.
Dizajneri koji rade u specijalizovanim granama industrije imaju jednu veliku prednost – baveći se malim, specijalizovanim asortimanom proizvoda, svakom proizvodu mogu posevetiti dovoljno pažnje i stalno ga usavršavati. Upravo tako je i Tanjin tim došao do svojih remek-dela – boca „ReWater“ i „Re.Vine“ – sa kojima Staklara Hrastnik1860 sada zadobija važnu ulogu u odgovornijem poslovanju prestižnih restorana i evropskih proizvođača vina.
U viziji transformisane industrije staklene ambalaže, boce, tegle i druga staklena pakovanja su ne samo prelepa i funkcionalna, već i toliko odgovorna da njihova proizvodnja ostavlja sve manji i manji ugljenični trag u atmosferi. To je vizija održive proizvodnje stakla koja zahteva velike promene u dosadašnjoj tehnologiji i dizajnu proizvoda. Potrebna su nova znanja, nove sirovine, nove mašine i inovativni proizvodi koji odražavaju principe eko-dizajna.
Vođena takvom idejom i ciljevima, Staklara Hrastnik se sve više oslanja na izvore čiste energije (poput struje i vodonika), a manje koristi zemni gas (fosilno gorivo). Ima i dve, veoma moderne peći za topljenje stakla (120 MTPD Cross-Fired Hydrogen-Retrofit Oxyfuel; 170 MTPD End-Port Regenerative Hybrid) sa kojima u potpunosti kontroliše emisiju ugljendioksida. U pravljenju staklarske smeše, koju peći tope, više je recikliranog stakla (tzv. post-consumer recycled content – PCR) i nove, biogenske sode (dobijene iz inovativnog procesa fermentacije prirodnog ugljendioksida). Sa svim tim promenama, ova staklara je postala odgovorniji proizvođač i ujedno umanjila proizvodne troškove za 25%.
Na polju dizajna nove, održive staklene ambalaže, uveliko se primenjuju principi eko-dizajna. Reč je o nekoliko načelnih mogućnosti koje tim Tanje Mudrinič stalno istražuje. Na prvom mestu je optimizacija težine proizvoda.
Smanjenje težine boce sa 800 na 600 grama, smanjuje emisiju štetnih gasova za 25%. Ako će boca lakša za 200 grama obaviti sve svoje funkcije, što zapravo i jeste glavno pitanje za dizajnere i inženjere, staklara će ujedno utrošiti 25% manje struje, vode i sirovih materijala, a u kamion će umesto 24,960 boca utovariti njih 29,744. Ovaj način promišljanja dizajna proizvoda veoma je moćan.
Tanja Mudrinič, rukovoditeljka dizajn studija Hrastnik1860, deo grupe Vaider
Druga mogućnost je dizajn proizvoda koji će u proizvodnji stvarati manje ili nimalo otpada. S jedne strane, reč je o dizajniraju jednostavnih oblika (boca ili tegli) koje je lako proizvesti, na primer pomoću samo jedne mašine. Sa druge strane, menja se politika kontrole kvaliteta tako što ste kupci pripremaju (putem informisanja, demonstracija i sl.) da kupe i komade sa manjim greškama. Misli se na sitne estetske manjkavosti, ne na funkcionalnost proizvoda. Sa većom tolerancijom nesavršenosti, manje proizvoda se baca i proizvodnja je efikasnija. I kod prvog i kod drugog postupka smanjenja količine otpada, uštede u proizvodnji i doprinos životnoj sredini su oko 11%.
Treći aspekt eko-dizajna tiče se izdržljivosti tj. trajnosti staklene ambalaže koja može podneti više ciklusa upotrebe. Fokus je na konstrukciji proizvoda koja može optimizovati njegovu otpornost na stres tj. moguća oštećenja tokom ponavljanih upotreba. Takva rešenja su važna zato što dizajn pouzdanije staklene ambalaže, otpornije na lom i trajnije, smanjuje potrebu za novom proizvodnjom, a samim tim nema ni njenih štetnih posledica po životnu sredinu.
Uz ta tri glavna principa eko-dizajna, Tanja sa svojim timom istražuje i primenjuje i održive dekoracije stakla, održive dodatke proizvodima i održiva sekundarna pakovanja. Umesto ecovanja kiselinom, dekoracije se izvode pomoću kalupa. Sitoštampa se radi sa bio-bojama (prirodnog porekla), a dekorativne nalepnice i lepkovi pomoću kojih se nanose takođe su od novijih, biorazgradivih materijala. Dodaci proizvodima najčešće su čepovi za flaše i tegle. Oni se prave od jednog (a ne više) materijala, da bi se lako mogli reciklirati. Sekundarna pakovanja, poput kutija za flaše, prave se od prirodnih materijala, poput papira i micelije koja se dobija iz gljiva.
Naravno, Tanja sa svojim timom, ali i drugim ekspertima, radi i na ukrštanju (istovremenoj primeni) svih novih saznanja, sirovina, mašina i procesa, koje stvara sinergetske efekte održive proizvodnje i izrade stakla.
Radom svih odeljenja u fabrici stakla na jednoj boci koja je već dugo bila u proizvodnji, ostvarene su uštede od 76%. Težina joj je smanjena sa 800 na 600 grama, a konstrukcija ojačana da bi umesto ranijih 16 mogla mogla podneti 25 ciklusa upotrebe. Staklarska smeša je umesto dotadašnjih 0% imala 40% recikliranog stakla. U procesu topljenja stakla, upotreba struje je povećana sa 7% na 40%. Time su drastično smanjeni troškovi proizvodnje ove boce, a u atmosferu je ispušteno 73% manje ugljendioksida.
Tanja Mudrinič, rukovoditeljka dizajn studija Hrastnik1860, deo grupe Vaider
U protekle tri godine, dizajn studio Staklare Hrastink1860 realizovao je 70 sličnih projekata (poboljšanja starih i oblikovanja novih proizvoda) koji doprinose ciljevima održivog razvoja, najviše smanjenju količine otpada. Sve boce koje Hrastnik1860 pravi sada su u proseku lakše za 175 grama. Fabrika je smanjila emisiju ugljendioksida za 298 tona, uštedela 402 tone sirovina, i potrošila 140 tona vode manje. Sa istim entuzijazmom, pristupa se i proizvodima Srpske fabrike stakla u Paraćinu, koja je deo iste poslovne grupe Vaider.
Eko-dizajn se može primeniti na sve vrste proizvoda, bez obzira na mesto proizvodnje. Jednostavno, smanjenjem težine proizvoda, optimizacijom njegovog oblika i primenom specifičnih dizajnerskih rešenja, možemo doprineti održivijem pristupu. Ne smemo zanemariti ni važnost recikliranog stakla (PCR – post-consumer recycled glass), čijom upotrebom istovremeno dodatno smanjuemo ugljenični otisak i zatvaramo krug reciklaže stakla. Tržište staklene ambalaže sa srednjom cenom (mid-price), poput one koja se proizvodi u Paraćinu, pruža i značajne mogućnosti za održivo poslovanje staklare. Naši planovi za Paraćin su ambiciozni – razmatraju se sve sve opcije, a mi činimo sve što možemo da bismo osigurali to da odgovornost prema okruženju i posvećenost budućnosti nadilaze puke reči.
Tanja Mudrinič, rukovoditeljka dizajn studija Hrastnik1860, deo grupe Vaider
Politika održive proizvodnje i izrade stakla u Hrastniku traži i poslovna partnerstva sa proizvođačima i najizbirljivijim korisnicima pića, hrane i parfema – kompanijama koje su jednako posvećene očuvanju životne sredine. U njihovoj međusobnoj saradnji nastaju najkvalitetniji proizvodi koji odmah imaju svoje kupce, privlače pažnju medija i podižu ugled partnera u javnosti.
Sa tako velikom ambicijom stvoreno je partnerstvo sa JRE, međunarodnim lancem 400 restorana koji imaju preko 180 Mišlenovih zvezda. To su restorani za koje rade najbolji kuvari, somalijeri, vinski kritičari i proizvođači vina. U 2024. godini, napisan je čak i zajednički Manifest, posvećen vrednostima održivog i odgovornog poslovanja u međuzavisnim industrijama (stakla, pića, hrane, ugostiteljstva). Vaiderov cilj u svemu tome je proizvodnja ambalažnih boca koja ostavlja sve manji ugljični otisak. društvenih mreža.
Rezultati partnerstva sa JRE već su impresivni. Nova boca u funkciji bokala za vodu – „ReWater“ – dobila je pet važnih nagrada za dizajn. Oblikovali su je Tanja Mudrinić i Gašper Puhan, potpredsednik JRE evropskog društva kuvara. Inspirisani lepotom vode, napravili su bocu sa karakterističnom izbočinom u obliku dijamanta (zaštitnim znakom boce), koja stvara refleksiju na dnu i time imitira prirodne izvore vode. Rukovodili su se time da je voda iz česme najtraženije piće u JRE restoranima; da je ona u Sloveniji izuzetne čistoće i da zato zaslužuje samo svoj sud, drugačiji od uobičajenog bokala. Kako se u svakom JRE restoranu godišnje u proseku otvori 9400 boca vode i odbaci 4,5 tona stakla (staklene ambalaže, polomljenih čaša i sl.), upotreba ove boce u slovenačkim JRE restoranima generisala je svakom restoranu dodatu vrednost od 33.000 evra. Restorani su ukupnu količinu svog staklenog otpada smanjili za 100 tona, a priča o novoj boci im je dala i medijsku vidljivost među dva miliona korisnika društvenih mreža.
Sa drugim novim super-projektom – bocom „Re.Vine“ – Vaider i JRE zajedno započinju transformaciju vinske industrije. To je industrija u kojoj proizvodnja boca trenutno stvara 29% ukupnog ugljeničnog otiska. Za razliku od prosečne vinske boce (za burgundac) koja teži 620 grama, nova boca „Re.Vine“ je svega 490 grama teška, a zadržala je vrhunski izgled (premium look). Krajnje usklađena sa svim principima eko-dizajna i održive proizvodnje stakla, ona je 100% carbon neutral! Sa tako inovativnim proizvodom, partnerima se otvara široko polje za saradnju sa solamijerima, vinskim kritičarima i proizvođačima vina.
Kako je flaša Re.Vine predstavljena tek krajem prošle godine, ove godine ćemo najviše raditi na njenoj promociji, podsticanju njene prodaje, izgradnji odgovarajućih partnerstava i, naravno, podizanju svesti o važnosti smanjenja karbonskog otiska u svim industrijama, ne samo vinskoj. Radićemo i na poboljšavanjima naših drugih proizvoda – smanjivaćemo im težinu, usavršavati njihove oblike i integrisati inovativne tehnologije u njihov proizvodni proces. Održivost je u jezgru poslovne strategije naše kompanije, tako da će i tokom 2025. godine naši radni napori nastaviti da se kreću u tom pravcu.
Tanja Mudrinič, rukovoditeljka dizajn studija Hrastnik1860, deo grupe Vaider
Principi eko-dizjana (optimizacija težine, manje otpada, duža upotreba, održive dekoracije) očito su važni katalizatori inovacija u staklarskoj industriji. Njihov doprinos je možda i najvidljiviji u specijalizovanim granama, poput proizvodnje staklene ambalaže, gde dizajner kao što je Tanja Mudrinič svakom proizvodu može posvetiti dovoljno pažnje i u njemu videti potencijalno remek-delo. Jednako važna je i saradnja sa stručnjacima poput Gašpera Puhana koji je već godinama razmišljao o najboljem načinu serviranja obične vode u prestižnim restoranima. Iz aktuelne promocije inovativne boce „Re.Vine“ stići će i povratni utisci stručnjaka za vino, koji isto tako predano razmišljaju o svom poslu. To će biti novi zamajac revolucionarnim eko-dizajnerskim rešenjima Tanje Mudrinič i dizajnerskog tima koji predvodi.
Svaka boca mora biti odraz primišljenog dizajna koji jednaku važnost pridaje funkcionalnosti i očuvanju prirodnih resursa naše planete. Sve više smo fokusirani na održivost i očekujemo da će značajne promene, koje se sada dešavaju u eko dizajnu, postati standardna praksa. Buduću industriju staklene ambalaže oblikovaće propisi vezani za održivost, zahtevi potrošača za održivim proizvodima, kao i tehnološki napredak. Novi standardi eko-dizajna guraće industriju ka proizvodnji lakših boca. Boce će se lakše i više reciklirati, što znači da će više tražiti dizajn koji smanjuje količinu otpada, koji se postiže optimizacijom forme stakla i prihvatanjem manjih nesavršenosti proizvedenih boca – smanjenjem staklenog otpada i emisije CO₂. Održiva proizvodnja stakla će otpuštati sve manje ugljenika u atmosferu, tako što će integrisati inovativne tehnologije, poput onih koje koriste čiste izvore energije, uključujući vodonik i struju, za procese topljenja stakla. Dizajn fokusiran na izdržljivost i ponavljanje upotrebe proizvoda produžava njegov životni vek i minimizira otpad, i tako podržava cirkularnu ekonomiju. Upotrebom alternativnih proizvodnih sirovina i recikliranog stakla emisija ugljendioksida se može smanjiti za 50%. Ako sve ove principe eko-dizajna primenimo na jedan proizvod, doprinos životnoj sredini može biti ogroman, a pozitivan uticaj takvog dizajna se može i izmeriti tj. iskazati brojkama. Velikom značaju održivih dekoracija, dodataka staklenim proizvodima i sekundarnih pakovanja takođe treba pridavati pažnju.
Tanja Mudrinič, rukovoditeljka dizajn studija Hrastnik1860, deo grupe Vaider
Fotografije: ljubaznošću Vaider Group – Hrastnik1860.
© Creative Glass Serbia || office@kreativnaekonomija.com || LinkedIN ||Instagram || FB