Stefan Bikić je student treće godine Fakulteta za digitalan biznis i marketing na Univerzitetu Metropolitan u Beogradu. Visoko motivisan i orijentisan ka rezultatima. Kroz svoje studije u potrazi je za razvojem veština i znanja u prodaji, logistici i razvoju kreativnog poslovanja. Učešće u kreativnom izazovu donelo mu je priliku da upozna nove kolege sa sličnim interesovanjima, s kojima i dalje rado komunicira. Ovo iskustvo je dodatno obogatilo njegove profesionalne veštine, a najvažnije mu je što je stekao praksu u Srpskoj fabrici stakla, gde je imao priliku da radi na istraživanju tržišta za staklo u regionu.
Da li ste kroz kreativni izazov saznali nešto novo o paraćinskom staklu, i da li vas je duga tradicija inspirisala da dalje razvijate svoje ideje u ovoj oblasti?
Kroz ovo takmičenje imao sam priliku da se bliže upoznam sa paraćinskom fabrikom stakla i njenim proizvodima o kojima ranije nisam mnogo znao. Tokom poslednjih nekoliko meseci, sarađujući sa direktorkom marketinga Urškom Plavček i profesorkom Hristinom Mikić koja je i predložila da se prijavim na samo takmičenje, stekao sam dragocena saznanja o poslovanju fabrike i o samom procesu proizvodnje stakla. Duga tradicija fabrike i njen značaj u industriji inspirisali su me da dalje razvijam ideje u ovoj oblasti, uviđajući mogućnosti koje nudi domaća industrija stakla.
- kaže Stefan
Gde ste videli potencijal paraćinskog stakla? U čemu se ogleda inovativnost vaše ideje?
Paraćinska fabrika stakla ima ogroman potencijal, što postaje očigledno svakome ko se upozna sa njenom tradicijom i dosadašnjim dostignućima. Pristupio sam analizi njenog trenutnog položaja i identifikovao prostor za unapređenje kroz modernizaciju proizvoda i usluga. Moja ideja se zasniva na inovativnim pristupima u dizajnu i plasmanu, koji bi omogućili fabrici da odgovori na savremene tržišne zahteve i dodatno istakne vrednost svojih proizvoda na domaćem i inostranom tržištu.
- kaže Stefan
Obavili ste praksu u Srpskoj fabric stakla u sektoru marketinga. Da li je paraćinska fabrika podsticajno okruženje za mlade ljude da na ovakav način steknu nova znanja i iskustva?
Tokom prakse u Srpskoj fabrici stakla, bio sam angažovan na istraživanju novih tržišta za naše proizvode, s posebnim fokusom na tržište vinarija u Srbiji. Marketinško istraživanje sam sproveo tako što sam kontaktirao različite vinarije i prikupio podatke o njihovoj godišnjoj proizvodnji, čime sam stekao uvid u potražnju za staklenom ambalažom i procenu koliko se vina godišnje proizvede i konzumira u Srbiji. Ovi podaci su mi omogućili da identifikujem vinarije s kojima fabrika može potencijalno sarađivati, kao i da sagledam obim domaćeg tržišta za naše proizvode. Pored toga, radio sam na istraživanju i drugih kreativnih i zanimljivih tržišnih segmenata, što mi je dodatno obogatilo praktično iskustvo i proširilo razumevanje potencijala fabrike. Naravno smatram da je Srpska fabrika stakla podsticajno okruženje za mlade i odličan primer toga je i takmičenje na kom smo učestvovali i dobili priliku za saradnju sa samom kompanijom.
- ističe Stefan Bikić.
Kako vidite budućnost paraćinskog stakla i da li biste želeli da razvijate svoju karijeru u Srpskoj fabrici stakla?
Vidim sjajnu budućnost za paraćinsku fabriku stakla, posebno kroz modernizaciju i inovacije koje bi dodatno istakle njen kvalitet i tradiciju na domaćem i inostranom tržištu. Naravno, voleo bih da nastavim saradnju sa kompanijom i da kroz dalji rad doprinesem njenom razvoju.
- zaključuje Stefan Bikić.
© Creative Glass Serbia || office@kreativnaekonomija.com || LinkedIN ||Instagram || FB