Tekst priredila: D. Jovanović
Milica Vermezović i Marko Kovačević su studenti Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Ovaj fakultet su upisali zbog radoznalosti i mogućnosti sticanja znanja i praktičnih veština koje su u skladu sa trenutnom tražnjom na tržištu rada. Svoju budućnost vide baveći se zanimanjima koja su povezana sa njihovim usmerenjima – Milija je posevećena računovodstvu, reviziji i finansijskom upravljanju, a Marko međunarodnoj ekonoiji i spoljnoj trgovini. Žele da svoju karijeru razvijaju u savremenom okruženju, kako bi pokazali svoje sposobnosti, angažovanost i želju za konstantnim usavršavanjem. Milica i Marko su tim koji je za svoju poslovnu na kreativnom izazovu „Paraćinsko staklo: tradicija i inovacija“ osvojio specijalnu nagradu Srpske fabrike stakla, Paraćin i praksu.
Da li ste kroz kreativni izazov saznali nešto novo o paraćinskom staklu, i da li vas je dugačka tradicija inspirisala da dalje razvijate svoje ideje u ovoj oblasti?
„Kroz kreativni izazov smo imali priliku da saznamo više o bogatoj istoriji i pozadini paraćinskog stakla, njenog razvijanja kroz različite istorijske etape kao i način na koji je ono godinama pravljeno. Sve ove činjenice su služile kao motivi za razvijanje naše ideje i odgovora na temu i postavljene zadatke. Ideje u ovoj oblasti su velike, postoje različite teme na kojima je moguće raditi i napraviti velika unapređenja u ovoj oblasti“ objašnjavaju Milica i Marko.
Gde ste videli potencijal paraćinskog stakla? U čemu se ogleda inovativnost vaše ideje sa kreativnog izazova?
Suština naše ideje je bila direktno povezivanje kreativne industrije i industrije stakla s ciljem veće diferencijacije proizvoda i boljeg brendiranja. Uz to smo analizirali različita veća tržišta, pre svega, koji proizvodi od stakla su najtraženiji na određenom tržištu i koji su propisi izvoza za pojedinačna tržišta. Došli smo do zaključka da bi prioritet u izvozu trebala da imaju tržišta SAD i EU dok tržišta Rusije i Kinu mogu da budu od sekundarnog značaja. Na kraju smo izučavali nekoliko velikih proizvođača stakla, njihove proizvode, njihov model poslovanja kao i različite inovacije koje su oni uveli u industriju. Potencijal paraćinskog stakla leži svakako u bogatoj istoriji i autentičnim proizvodima. Pored različitih inovacija i modela koje strani brendovi poseduju, jedna zajednička karakteristika je njihov akcenat na tradiciji i istoriji što paraćinsko staklo itekako može da iskoristi u budućem poslovanju.
Obavili ste praksu u Srpskoj fabric stakla u sektoru marketinga. Da li je paraćinska fabrika podsticajno okruženje za mlade ljude?
Praksa koju smo obavljali tokom leta bila je veoma uspešna. Radeći u sektoru Marketinga imali smo prilike da steknemo vredno radno iskustvo dok smo, u isto vreme, učili sve više o poslovanju jednog preduzeća u industriji stakla. U sastavu prakse smo se bavili, ispitivanjem i analizom regionalnih tržišta, segmentacijom tržišta, analiziranjem konkurencije itd. Na kraju smo videli kako su sve te informacije do kojih smo došli predstavile jednu veću sliku o poslovnom okruženju, konkurentima, proizvodima i stranim tržištima u celini. Oboje verujemo u to da je Srpska fabrika stakla jedno podsticajno okruženje za mlade ljude, u kojem brojne kreativne ideje mogu doći do izražaja.
- Milica i Marko
Kako vidite budućnost paraćinskog stakla i da li biste želeli da razvijate svoju karijeru u Srpskoj fabrici stakla?
Budućnost paraćinskog stakla tek sledi i nama je drago što smo bili deo nje! Nama je veoma drago što smo bili deo okruženja koje je posvećeno obnovi i proširenju jedne stare, tradicionalne industrije kao što je industrija stakla, dok u isto vreme primenjuje ideje održivog razvoja, kreativnosti i inovativnosti u poslovanju.
Oboje bi želeli da razvijamo naše profesionalne karijere u Srpskoj fabrici stakla i verujemo da bi karijera u paraćinskoj fabrici bila izazovna, interesantna i dinamična .
- zaključuju Milica i Marko
Fotografije: ljubaznošću Srpske fabrike stakla, Paraćin.
© Creative Glass Serbia || office@kreativnaekonomija.com || LinkedIN ||Instagram || FB