Tekst priredile: S. Jovičić, I. Mijalković
Od 1992. godine, staklarski atelje Martha’s Vineyard Glassworks je deo spokojne kulture života na ostrvu Martin vinograd (Martha’s Vineyard), mondenskom letovalištu Amerikanaca. Sa svojom blagom klimom, ovo ostrvo u severoistočnom delu SAD steklo je reputaciju odmarališta za bogate već krajem 19. veka. Većina kuća i vikendica pripada sezonskim stanovnicima među kojima je mnogo filmskih i TV zvezda, političara, pisaca, umetnika… Džeki Kenedi je do kraja života posećivala svoju tamošnju kuću, a Bil Klinton i Barak Obama još uvek redovno dolaze sa svojim porodicama. Iako ga često nazivaju istočnim Holivudom, život na ostrvu je zapravo veoma tih i miran. Poznate ličnosti dolaze da se odmaraju i meštani veoma poštuju i čuvaju njihovu privatnost. Podeljeno na teritorije šest gradića, ostrvo Martin vinograd preko godine ima oko 20,000 stanovnika, a leti još oko 200,000 sezonskih i 25,000 turista.
Atelje Martha’s Vineyard Glassworks je u Zapadnom Tisburiju, gradiću sa oko 3,500 meštana, poznatom po velikom poljoprivrednom sajmu koji se dešava krajem avgusta. Osnivači ateljea su Endrju i Suzan Magdans, staklarski umetnici koji su na ostrvu i pre 1992. imali letnjikovac. Njihov glavni atelje (Almost Perfect Glass) sa večernjom školom staklarstva je u Bostonu, a ovaj na ostrvu smatraju sestrinskim. Način na koji izrađuju staklo je specifičan po tome što ne koriste kalupe, niti bilo kakve modle, već staklo oblikuju samo rukama i neophodnim ručnim alatima.
Oboje danas imaju oko 70 godina i afirmisali su se još 1970-ih. Radovi su im otkupljeni za zbirke Korning muzeja stakla, Hokaido muzeja savremene umetnosti, Muzeja likovnih umetnosti u Bostonu itd. Endrju je studirao sa Harvijem Litltonom, osnivačem američkog pokreta za rad sa staklom u umetničkom ateljeu (American Studio Glass Movement), a master diplomu staklarskog umetnika je stekao pod mentorstvom Marvina Lipovskog, jednog od Litltonovih prvih studenata i osnivača visokoškolskog programa za staklarsku umetnost u San Francisku (1967). Mnogi umetnici se sećaju kako su im Endrju Magdans i Lipovski konstruisali prvu staklarsku peć. Endrju je posebno cenjen kao instruktor staklarstva. Predavao je u najpoznatijim školama umetničkih zanata (Penlend, Hejstek, Pilčak) i osnivač je programa za staklarsku umetnost na koležu u Koloradu (Collorado Mountainn College).
Veliki entuzijazam i umetnička zajednica
Pripadajući prvoj generaciji umetnika koji su staklo osvojili kao stvaralački materijal, Magdansovima je širenje kulture ručne izrade stakla – obučavanje mlađih generacija i lokalne zajednice – važno koliko i samo umetničko stvaralaštvo. Zato su i napravili atelje na ostrvu na kome su dugo letovali – da bi lokalnom stanovništvu pružili uslove za sticanje staklarskih veština i izradu umetnički oblikovanog stakla. Ujedno su i sebi omogućili da tokom leta rade u prijatnijoj klimi i tu primaju kolege iz celog sveta koji sada već redovno dolaze da koncipiraju ili izvedu neki svoj rad.
Atelje Martha’s Vineyard Glassworks uspešno funkcioniše duže od 30 godina zahvaljujući tome što su Magdansovi uspeli da oko sebe izgrade i održe veliku umetničku zajednicu. Njihov bostonski atelje oduvek ima rezidencijalne umetnike, a u večernjoj školi staklarstva je i oko deset instruktora. Za razvoj sestrinskog ateljea na ostrvu najzaslužniji je Marko Vajner (1958-2022), izuzetan staklarski umetnik na koga su se Magdansovi oslonili početkom 1990-ih. On je staru seosku kuću priveo nameni (ručne izrade stakla) i praktično je suosnivač ateljea. Osposobio je i zaposlio brojne mlade umetnike, među kojima se izdvajaju Robert Filips i Rasel Karson. Na njegov poziv je jedno vreme svake godine dolazio i Davide Fuin, čuveni muranski majstor, i držao radionice za američke umetnike. Vajner je tokom 27 godina vodio atelje Martha’s Vineyard Glassworks i bio glavni staklarski majstor.
Atelje prima i američke umetnike različitih generacija i senzibiliteta. Samo u poslednjih par godina, tu su radili Brajan Randa (iz Kejp Koda), Devin Burdžes (iz Grinsboroa), Grant Garmezi (iz Ričmonda), Mičiko Sakano (iz Bruklina), Kler Keli (iz Njujorka) i mnogi drugi. Gostujućim umetnicima prija seoska idila u kojoj svoju zamisao mogu da sagledaju u miru, a da na raspolaganju imaju odlične majstore i opremu. S druge strane, rezidencijalni umetnici i njihovi šegrti rastu u znanju pomažući izradu spektakularnih komada poput „Plave čaplje“ Garmezija ili „Ajkule“ Brajana Rande.
Izazovi upravljanja staklarskim ateljeom na mondenskom ostrvu
Atelje Martha’s Vineyard Glassworks je veoma dobro opremljen i u njemu trenutno četiri umentika rade puno radno vreme. Od 2021. godine, sve staklarske peći su električne i krov je pokriven solarnim panelima, čime je ugljenični otisak rada u ateljeu ateljea drastično smanjen. U prizemlju je i prodajna galerija zanatskih radova koji se u ateljeu redovno izrađuju. To su komadi poput činije „Mod“, bokala „Hour“ i staklenog pingvina koji jednako odgovaraju ambijentima seoskih kuća na ostrvu i gradskih stanova (sezonskih stanovnika). Na spratu je umetnička galerija u kojoj se smenjuju izložbe skulptura i jedinstvenih komada Magdansovih i njihovih gostiju. Odatle se može posmatrati i rad u ateljeu, što autentično iskustvo staklarske umetnosti na ostrvu čini neposrednim i potpunim.
Najočigledniji izazov je održavanja opreme – naša peć radi non-stop (24h/7), a stalno treba štelovati i popravljati i raznu drugu opremu. Drugi izazov je upravljanje očekivanjima naših mušterija i klijenata. Njima stalno objašnjavamo šta podrazumeva rad sa staklom – od toga šta se može napraviti do vremenskih rokova. Staklo je mnogima nepoznat materijal i zato u današnjem društvu, koje često očekuje brze rezultate, moramo da im predočavamo realnost rada sa staklom. Najveći izazov, rekao bih, je održavanje ateljea kao prostora u kome se naši zaposleni osećaju zbrinutim i poštovanim. Mi želimo da se oni raduju dolasku na posao. Troškovi života na mondenskom ostrvu su prilično visoki i otežavaju život zaposlenima, posebno onima koji nisu sa ostrva. Kako bez njihove stručnosti ne možemo da radimo kako treba, uvek tražimo načine da im pomognemo.
Vil Sajdmen
Budućnost je u još bližoj saradnji sa lokalnom zajednicom
Ovaj atelje je veoma posvećen i radu sa lokalnom zajednicom na ostrvu. Pruža prilike za stažiranje, organizuje sezonske radionice (na primer, za izradu bundeva od stakla uoči Noći veštica ili ukrasa za jelku uoči Božića) i gradi različite vidove saradnje sa lokalnim udruženjima. Primera radi, tokom jedne akcije za zaštitu lokalnog biodiverziteta, širom ostrva je sakriveno 100 staklenih plovaka koje su deca onda tražila i prisvajala. Drugim povodom, vaze izrađene u ateljeu uručene su kao nagrade itd. U malom i ruralnom Zapadnom Tusburiju, svi znaju da su vrata ateljea Martha’s Vineyard Glassworks širom otvorena, tako da deca i odrasli tu često provedu i ceo dan gledajući kako majstori izrađuju staklo.
Brojni sezonski žitelji ostrva i turisti atelje najčešće posećuju kao sadržaj kulturne ponude Zapadnog Tisburija koju čine još tri male galerije (sa radovima lokalnih zanatlija i umetnika) i jedan keramičarski atelje. Kupovinu stakla iz ateljea podstiče pokret „Kupujte lokalno“ koji je, kao i svuda u Americi, veoma jak. U novije vreme jača i pokret „Kupujte bolje“ koji kupce poziva da uzimaju kvalitetniju robu, poput ručno izrađenog stakla, jer duže traje i smanjuje količinu otpada i loših efekata njegove prerade na životnu sredinu.
Naša ostrvska zajednica već dugo gaji ljubav prema lokalnoj hrani i kuvarima. To nas je nedavno podstaklo da u saradnji sa lokalnim kuvarima razvijemo novi program – „Gostujući šef kuhinje“. Pozvali smo nekolicinu talentovanih kuvara u atelje i trenutno sa njima radimo na razvoju posuđa koje najbolje odgovara nekim od njihovih originalnih jela. Reč je o kuvarima koje često pozivaju da naprave privatnu večeru, za odabrane goste koji plaćaju ulaznicu za večeru. Po razvoju ovih proizvoda, naš atelje će priređivati događaje tokom kojih će kupci ulaznica pre večere moći da pogledaju kako se proizvodi ekskluzivno stakleno posuđe u kome će im biti poslužena hrana. Nudimo im i da uz pomoć naših majstora naprave kalup u kome će izliti predmet od stakla po svojoj zamisli i poneti ga sa sobom.
Vil Sajdmen
Kako je kupovna moć turista na ostrvu velika, a menadžeri prodaje nastoje da im pruže jedinstveno iskustvo kupovine, pred ateljeom Martha’s Vineyard Glassworks stoji mnoštvo prilika za slične (business-to-business) projekte koji će doprinositi privrednom i kulturnom razvoju ove krajnje specifične lokalne zajednice.
Ovaj tekst nastao je u okviru projekta izrade Preliminarne tehničke procene za zaštitu, očuvanje i revitalizaciju paraćinskog staklarstva koji realizuju Institut za kreativno preduzetništvo i inovacije, Fondacija za razvoj ekonomske nauke, Republički zavod za zaštitu spomenika kulure i Corning Museum of Glass. Navedena mišljenja, nalazi i zaključci su mišljenje autora i ne odražavaju nužno stav Ambasade Sjedinjenih Američkih Država.
© Creative Glass Serbia || office@kreativnaekonomija.com || LinkedIN ||Instagram || FB