Inspirisan sam jarkim i veoma zasićenim bojama igračaka i crtanih filmova mog detinjstva, kao i obrascima koje jednako nalazim u prirodi i svetu mode. Moj trenutni rad istražuje međuljudske odnose i mentalno zdravlje. Načini na koje podržavamo jedni druge, brinemo se o sebi i izlazimo na kraj sa raznim teskobama i strahovima čine polje koje razmatram i iskazujem kroz razigrana stvorenja jarkih boja.
– Austin Stern
Tekst priredile: S. Jovičić, I. Mijalković
Staklarski umetnik generacije Y
Ostin Stern je među najistaknutijim američkim staklarskim umetnicima generacije milenijalaca ili generacije Y, kako nazivaju sve rođene između 1981. i 1996. godine. Jedan je od 100 umetnika iz 32 zemlje čiji su radovi na izložbi „Novo staklo sada“ u Korning muzeju stakla 2019. predstavljali stanje stvari u savremenoj staklarskoj umetnosti. To je veliki uspeh, jer je međunarodni kustoski tim razmatrao prijave oko 1400 umetnika i organizacija koji su poslali oko 4000 fotografija radova u staklu. Kao i prethodne izložbe takvog, preglednog i svetskog karaktera, kojih je bilo samo dve (u Korningu 1959. i 1979.), i ova je ukazala na trendove i ličnosti koji će obeležiti narednih 20 i više godina – mladi Ostin Stern je jedna od njih.
Duvanjem stakla je počeo da se bavi već sa 14 godina, kao srednjoškolac u Palo Altu (u Kaliforniji). Po završetku studija staklarske umetnosti u Kanzasu, 2013. se preselio u Sijetl, grad poznat po razvijenoj i dinamičnoj staklarskoj sceni. Tamo je sarađivao sa priznatim umetnicima i sam vodio brojne radionice. Danas je njegov atelje u obližnjoj Takomi, rodnom mestu Dejla Čihulija i sedištu modernog Muzeja stakla koji od svog otvaranja 2002. najviše prati staklarsku scenu zapadne obale SAD. Veoma je aktivan i produktivan – radovi su mu često izlagani u zemlji i inostranstvu, i već je bio rezidencijalni umetnik i instruktor u SAD, na Tajlandu i u Švedskoj.
Odrastao sam igrajući se sa igračkama kao što su Lego, K'nex i druge konstruktivne igračke. Od malih nogu sam učio da koristim ruke za pravljenje raznih stvari i roditelji su me ohrabrivali da se tako igram i otkrivam svet. Kad god bih dobio novi Lego set napravio bih ono što bi ‘trebalo’ i odmah sve rastavio i pravio svemirski brod ili podmornicu, ili nešto treće što sam zamislio.
– Austin Stern
Sternov svet malih čudovišta dobija i multimedijalne maske
Njegova prva značajna i još uvek aktuelna serija radova „Mala čudovišta“ na vedar i duhovit način istražuje aspekte mentalnog zdravlja i anksioznosti. Koristeći staklo u jarkim i zasićenim bojama igračaka iz svog detinjstva, on prikazuje odnos stvorenja nalik likovima iz crtanih filmova sa fizičkim manifestacijama njihovih teskoba. Brige koje napadaju „mala čudovišta“, opterećujući njihove umove i tela, istovremeno su i zlokobni i komični prikazi naših svakodnevnih psiholoških stega i kamenova spoticanja. Pristupajući temi mentalnog zdravlja iz tako razigrane i sladunjave perspektive, on poziva gledaoca da pronađe duhovitu stranu malih bitaka koje svakodnevno vodimo da bismo bili pozitivni, mirni i srećni.
Rečima Suzi Silbert, kustoskinje u Korning muzeju stakla, „Mala čudovišta“ “kombinuju složene venecijanske načine duvanja stakla sa formama iz popularne kulture, poput dela fank umetnosti” (funk art) – američkog pokreta koji je 1960-ih ponovo krenuo u figuraciju (nasuprot tadašnjoj pretencioznosti apstraktnog ekspresionizma) i kome su se pioniri staklarske umetnosti pridruživali sa svojim često duhovitim radovima. Nezainteresovani za javni moral, fank umetnici su se okrenuli ličnom planu i ličnim interesovanjima, bez ambicija da ih prevode na plan društvenog, političkog ili egzistencijalnog. U duhu tog pokreta, tokom koga su i materijali i tehnike kombinovani na neobične i neočekivane načine, Ostin Stern izrađuje i svoje najnovije radove – multimedijalne zidne ali i nosive maske od stakla sa šivenim tkaninama i prikačenim metalnim lančićima. Kako su „stvaraoci sada više zainteresovani za istraživanja staklarskih tehnika 16. i 17. veka, nego za izradu izradu premeta koji bi bili najlepši ili najbolji“, Sternovi radovi „savršeno hvataju aktuelni trenutak američkog duvanja stakla“, kaže Silbert (Fazzare, 2019).
Ono što sam tokom 21 godine rada sa staklom počeo da cenim jeste to što je duvanje staklom poput jezika. Sve tehnike rada sa staklom zapravo su sredstva za samoizražavanje. Kako sam učio jezik duvanja stakla, tako sam postajao bolji u izražavanju kroz ovaj divni materijal. Mislim da se to dobro slaže sa identitetom fank-arta u čijoj osnovi je odmicanje od strogih zanatskih tradicija i mešanje tehnika i materijala kako biste napravili šta god želite – mislim da je to pravac u kom umetnost stakla ide. Što se tiče zanatskog umeća, moja filozofija je 'naučite pravila da biste prekršili pravila'. Mislim da bi se fank umetnici iz 70-ih i 80-ih složili sa tim pristupom i srećan sam što mogu da nastavim to nasleđe.
– Austin Stern
Podrška Korning muzeja stakla
I pre, a naročito posle izlaganja njegovih radova na veoma važnoj izložbi „Novo staklo sada“ koja je u Korning muzeju stakla 2019/20. trajala osam meseci, Ostin Stern je bio gostujući umetnik ovog najvećeg muzeja stakla na svetu. Tokom četiri dana marta 2019. svakodnevno je demonstrirao svoj rad u muzejskom amfiteatru gde je putem eksperimentalnih tehnika staklene trske proširivao svoju seriju „Mala čudovišta“. Nakon spomenute izložbe koja mu je donela brojne druge prilike za predstavljanje u SAD i inostranstvu, 2022. je mesec dana bio rezidencijalni umetnik u Korningu i tada je, pored ostalog, pripremio i održao javno predavanje o svom radu. Već sledeće godine, tokom leta 2023., Muzej je svojoj publici (umetnika i posetilaca) dva puta uživo prenosio Sternov rad u ateljeu u Takomi. Prvi put je to bila saradnja sa Jušinom Goinsom, umetnikom u oblikovanju stakla plamenom (brenerom), na skulpturi kakva do tada nije viđena, a drugo je bio klasičan čas i praktična demonstracija inovativnog rada sa staklom u boji u okviru tehnike staklene trske.
Kao i većina američkih umetnika koji, bez obzira na zapažene umetničke rezultate (izložbe u žiriranim galerijama, otkupe dela za muzejske zbirke), prave sitnice za najšire tržište, Stern pravi staklene nalepnice „Malih čudovišta“ koje svi mogu da priušte. Bivajući u svakodnevnom bliskom kontaktu sa najlepšim doživljajima iz detinjstva (bojama igračaka i crtanih filmova), baveći se univerzalnom i važnom temom (mentalnog zdravlja) i uživajući sigurnu podršku ne samo najvećeg muzeja stakla već i najsavremenijeg staklarskog ateljea na svetu (Korning), on ima veoma dobre uslove za eksperimentalni rad koji može vidljivo pomerati današnje granice savremene staklarske umetnosti.
Ovaj tekst nastao je u okviru projekta izrada Preliminarne tehničke procene za zaštitu, očuvanje i revitalizaciju paraćinskog staklarstva koji realizuju Institut za kreativno preduzetništvo i inovacije, Fondacija za razvoj ekonomske nauke, Republički zavod za zaštitu spomenika kulure i Corning Museum of Glass. Navedena mišljenja, nalazi i zaključci su mišljenje autora i ne odražavaju nužno stav Ambasade Sjedinjenih Američkih Država.
© Creative Glass Serbia || office@kreativnaekonomija.com || LinkedIN ||Instagram || FB