KREATIVNO STAKLO
SRBIJE

Pretraga
Close this search box.
Različiti modeli Glasibejbi držača sveća II Fotografija: ljubaznošću Glassybaby

Glasibejbi

Davanje je srce života i srce Glasibejbi. Svaka Glasibejbi koju poklonite nekome koga volite (uključujući sebe) i sama poklanja: donaciju neprofitnim organizacijama koje ulivaju nadu i pomažu isceljenje. Mnoge kompanije daju da bi izgledale dobro. Mi pravimo prelepo staklo da bismo vam dali način da date.

Li Rouds, osnivačica brenda i kompanije Glasibejbi

Tekst priredile: S. Jovičić, I. Mijalković

Glasibejbi (Glassybaby), američki brend umetničkog stakla, stoji je na ručnoj izradi držača za čajnu sveću koji se prodaje u dobrotvorne svrhe. Brend nudi samo jedan model držača sveće, ali u više od 400 najkvalitetnijih boja, a njegov uspeh se meri prihodom od prodaje poklonjenim neprofitnim organizacijama. Od svog osnivanja 2001. godine do danas, Glasibejbi je donirao više od 14 miliona dolara udruženjima koja u SAD i širom sveta pomažu lečenje i ozdravljenje ljudi, životinja i planete.

Iza slatkastog imena brenda zapravo je teška životna epizoda Li Rouds (Lee Rhodes) iz Sijetla, osnivačice Glasibejbi. Sasvim neočekivano, 1995. godine, kada je Li imala svega 32 godine i troje male dece, dijagnostikovan joj je redak oblik raka pluća. Lečeći se tokom sedam godina na univerzitetskoj klinici Sijetla, prošla je hemoterapiju, zračenja i operaciju. Usput se suočavala i sa nepravdama sistema zdravstvenog osiguranja usled kojih neki pacijenti s kojima se sprijateljila nisu mogli da priušte redovnu terapiju (da plaćaju parking u bolničkoj garaži, da kupe namirnice, zbrinu decu dok su na terapiji…).

Li Rouds, osnivačica Glasibejbi, sa svojom decom i psom, u vreme kada joj je dijagnostikovan rak II Fotografija: ljubaznošću Glassybaby

Trenuci utehe i vere

U tom veoma sumornom vremenu za celu njenu porodicu, Li se trudila da bude pozitivna i ne bude teret suprugu i deci koji su dugo patili strahujući za njen život. Tako je jednom suprugu platila i časove iz umetnosti stakla, da bi mu skrenula pažnju na nešto drugo. Sa jednog od prvih časova, on se vratio donoseći malu staklenu času koju je napravio. Čaše sa časova staklarstva su se muvale po kući sve do jedne večeri kada je Li u jednu spontano ubacila čajnu sveću. Sedeći i posmatrajući taj plamen, Li je počela da se umiruje i primećuje da joj to novo osećanje veoma prija. Trenuci uz malenu svetlost sveće, trenuci utehe i verovanja u isceljenje, bili su joj toliko važni da je poželela da ih deli sa drugima. Tako se i ona upisala na časove duvanja stakla i u kući je bilo sve više i više čašica u raznim bojama. Poklanjala ih je prijateljima uoči rođendana, venčanja, diplomiranja, Nove godine, ali i teških perioda bolesti i lečenja, uveravajući ih da je svetlost sveće uvek blagotvorna.

Različiti modeli Glasibejbi držača sveća II Fotografija: ljubaznošću Glassybaby

Staklene bebe

U to vreme, devedesetih, dekorativne sveće, mirišljavi štapići i eterična ulja koja stvaraju pozitivnu atmosferu prostora tek su postajali popularni. Ljudi su rado prihvatali Liine neobične darove i pričali o njima. Mnogi su komentarisali veličinu staklene čaše – kako je malena poput bebe – pa je Liina porodica počela da ih zove glasibejbi – staklaste bebe, bebe od stakla. Povremeno je angažovala i druge duvače stakla u Sijetlu, a prvu veliku prodaju organizovala je 2001., kada je bilo izvesno da će se proces lečenja uskoro uspešno završiti. To je bila garažna prodaja na koju su njeni prijatelji doveli svoje prijatelje. Prodato je više stotina komada i Li je sav prihod donirala za pomoć socijalno ugroženim bolesnicima. Tada je shvatila šta želi da radi u životu – da pravi blagotvornu svetlost sveće u staklenoj čaši i zaradu daje ljudima koji bi bez pravilnog lečenja najverovatnije umrli. Želeći da spasi te živote, radila je na razvoju svog proizvoda i prvi atelje je otvorila 2003. u staroj mlekari u Sijetlu.

Danas su Liini držači sveće veoma raznoliki iskazi estetike velikodušnosti, nadanja i bliskosti poput porodične. Prave se u više od 400 boja i višebojnih dezena da bi bili deo svih trenutaka koje pamtimo, jer svaki trenutak ima svoju boju.

„i do, i do“ par Glasibejbi držača iz aktuelne kolekcije za venčanja; „blessing“ („blagoslov“, levo na slici) i držač „good choice“ („dobar izbor“) iz kolekcije „mehurići“ (desno)II Fotografija: ljubaznošću GlassyBaby

Reči i poruke ohrabrenja

Pomažući nam da se izrazimo, da saopštimo šta osećamo a ne znamo ili nemamo hrabrosti sami to da kažemo, svaki Glasibejbi držač ima svoje ime (npr. „nada“, „snaga“, „radost“, „seti se“) i svoju priču – kratku pesmu štampanu na kružnom papiriću koji staje na dno držača. Stihovi koje piše Liin sin, Merikos, darodavce često podstaknu da i sami nešto dopišu, što poklon čini još vrednijim. Reči i poruke ohrabrenja i utehe važan su deo kulture Glasibejbi.

Svaki držač je ručni rad. U zavisnosti od složenosti bojenja, troje do šestoro staklarskih majstora izrađuju ga služeći se kalupom. Zbog ručnog bojenja i ručne dorade oboda, držači se neznatno razlikuju – neki su malo viši i malo uži, neki malo niži i širi – ali svaki je težak oko 450 g i visok oko 9 cm.

To znači da je svaki komad jedinstveno malo umetničko delo

Kenneth Hopper, menadžer proizvodnje za region Sijetla

Glasibejbi držač sveće je klasične forme bureta. Napravljen je od tri sloja stakla i ima debelo dno koje absorbuje toplotu sveće. Prvi, prozirni sloj, oblaže se slojem jednobojnog ili višebojnog stakla i onda se, preko obojenog, stavlja još jedan sloj bezbojnog stakla. Nekada je i prvi sloj od bojenog stakla. Boje su najkvalitetnije (sa prirodnim pigmentima) i držač je veoma otporan na lom, praktično je neuništiv. Staklo može biti prozirno, poluprozirno, laster (sa metalik efektom) ili neprozirno, što utiče na rasipanje svetlosti sveće i dekorativnost držača.

Kalup za Glasibejbi držač čajne sveće II fotografija: Glassybaby

Uobičajena je dorada ručnim ecovanjem. Već prilikom onlajn kupovine, može se ukucati do 16 znakova/karaktera koji će biti izecovani na držaču.

„Four paws“ („četiri šape“) Glasibejbi ecovani držač za sveću iz kolekcije „šape i kandže“ Fotografije: Glassybaby

Po završetku izrade, kao znak odobrenja njenog kvaliteta, u centar dna držača utiskuje se žig kružnog ispisa „glassybaby“ i “aw” (za držače napravljene u Vašingtonu) ili “mt” (u Montani). Držač se potom nosi na jednodnevno odgrevanje.

Žigosanje jednog Glasibejbi držača čajne sveće; bronzani žig Glasibejbi – znak dobre izrade stakla Fotografije: Glassybaby

Na samom kraju, posle odgrevanja, dno se sa strane ecuje zaštitnim znakom – triskelionom – drevnim keltskim simbolom svakolikog trojstva. Glasibejbi ga tumači kao spregu i jedinstvo svog zanatstva, davanja i svoje porodice (zajednice). Tako se od 2015. godine, kada se počelo sa ecovanjem, Glasibejbi lako razlikuje od drugih sličnih držača. Na kolekcionarskom tržištu, držači napravljeni pre toga zovu se „pretriskelioni“.

„Candy cane“ („šećerlema“) Glasibejbi držač za čajnu sveću (levo); triskelion (desno) Fotografija i grafika: ljubaznošću Glassybaby

Sa svojim imenom i pesmom, čajnom svećom od organskog palminog ili pčelinjeg voska, i kratkom pričom o misiji Glasibejbi, svaki držač se pakuje u belu kutiju na kojoj je velika bela mašna. Čajna sveća je u prozirnoj čašici, da ne bi remetila boju stakla, a kutija je na jednoj strani otvorena toliko da se lepo vidi boja stakla. O bojama i dezenima, nazivima, stalnim i povremenim kolekcijama držača, odlučuje sama Li Rouds. Uvođenje novih boja i dezena zavisi od dobavljača boja, a Li inspiraciju nalazi svuda – u kući, u prirodi, tokom obavljanja posla, razgovora sa decom, prijateljima, poslovnim patnerima… Stalne kolekcije su vezane za aktuelnu sezonu (leto, jesen…), kućne ljubimce i venčanja.

Tokom naredne četiri godine radićemo na tome da Glasibejbi držač sveće postane održiva i jednako lepa zamena za cveće kao poklon koji izražava osećanja i želje. Svojom lepotom, imenom i pričom, mali Glasibejbi na jednostavan ali korenit način može promeniti nečiji život. Glasibejbi pokloni mogu izraziti veoma širok spektar osećanja – zahvalnost, saučešće, čestitanja... – podižući tako umetnost stakla na novi nivo smisla i vrednosti koji svi mnogu da razumeju.

Maddie Gander, Vice President of Retail

Izbor Glasibejbi držača čajne sveće; poluprozirno i prozirno staklo II fotografije: Glassybaby

Proizvode se i ograničene serije od po 500 i više komada, najčešće povodom različitih projekata saradnje sa neprofitnim organizacijama. Na primer, držač “starry night” (“zvezdana noć”) je pravljen 2018. da bi prihod od njegove prodaje bio poklonjen jednoj bolnici. Držač “thrive” (“napreduj”) je 2020. prodavan u korist jednog lokalnog udruženja žena. Tokom poslednjih godina, Stefan Fraj (Stefan Frei), umetnik i švajcarski fudbaler koji brani go kluba u Sijetlu (Seattle Sounders), dizajnirao je tri Glasibejbi držača – “watters”, “vida” i “cheer” – prodata u korist lokalnog udruženja za borbu protiv karcinoma kod dece, itd.

Uživali smo u trogodišnjoj saradnji sa Stefanom Frajom na prikupljanju sredstava za međunarodnu organizaciju Kick Childhood Cancer koja se zalaže za izlečenje dece od raka i prevenciju oboljevanja. Nadamo se da ćemo moći da nastavimo da sarađujemo sa umetnicima, kako onima koje zapošljavamo kod nas tako i onima koji povremeno dolaze, da bismo pomogli ostvarivanje važnih društvenih ciljeva i prikazivali umeće ručne izrade stakla koje Glasibejbi neguje svakodnevno. Nadamo se da ćemo imati više mogućnosti za takve saradnje kojima težimo u budućnosti.

Maddie Gander, Vice President of Retail

Različiti modeli Glasibejbi držača sveće II Fotografija: ljubaznošću Glassybaby

Svaka kupovina Glasibejbi držača sveće je donacija

Kupovinom bilo kog Glasibejbi držača donirate tri dolara u dobrotvorne svrhe. Od svog osnivanja 2001. do 2014. godine, Glasibejbi je različitim neprofitnim organizacijama donirao milion dolara, a od tada do danas još preko 13 miliona. Najviše novca (oko osam miliona dolara) dato je udruženjima posvećenim boljem lečenju ljudi (pravilnoj primeni postojećih i pronalaženju novih terapija, dobroj ishrani tokom lečenja, programima psihološke podrške), zatim (blizu četiri miliona dolara) organizacijama koje brinu o ugroženim životinjama (slonovima, koralima, napuštenim psima i mačkama) i (oko dva miliona dolara) inicijativama za očuvanje biodiverziteta, lokalnu poljoprivredu, snabdevanje čistom pijaćom vodom itd. U 2024. godini, polovina ukupnih donacija će ići „Fondaciji B+“ koja pomaže porodicama sa decom obolelom od raka.

U Glasibejbi prodavnicama i na vebsajtu posebno su izdvojeni držači čijom kupovinom donaciju dajete konkretnoj neprofitnoj organizaciji, tako da je davanje ciljano. Niz tih držača se zove „zid davanja“. Kupovinom držača „elephant“ („slon“) finansirate povereništvo „Tsavo Trust“ za brigu o biodiverzitetu najvećeg nacionalnog parka Kenije (Cavo); prihodi od držača „peony“ („pupoljak“) su za fondaciju koja finansira istraživanja i širenje novih saznanja o lečenju raka žučnih kanala, itd. 

(1) Držač „gratitude“ („zahvalnost“) se prodaje u korist fondacije „First Things“ koja širom sveta traga za preduzetnicima čiji autentični projekti mogu doprineti razvoju cele i specifične lokalne zajednice. (2) Kupovinom držača „strength“ („snaga“) pomažete tinejdžerima koji volonterski pripremaju i odnose zdrave obroke obolelima od teških bolesti (projekat „Ceres Community“) II Fotografija: Glassybaby

Li je 2001. osnovala i fondaciju koja svakog meseca daje po dve male donacije neprofitnim organizacijama nominovanim od strane članova Glasibejbi zajednice, a svaka tri meseca odlučuje o većim donacijama. Ova fondacija je do danas pomogla rad više od 2000 neprofitnih organizacija.

Istinita priča o isceljenju Li Rouds i njenim svećama koje se prodaju u korist lečenja ljudi, životinja i planete lako se širila. Važne prekretnice na putu velikodušnog davanja kao merila uspeha bile su 2005. godine, kada je Li gostovala u emisiji Marte Stjuart (Martha Stewart), što je značajno povećalo prodaju, i 2009., kada je osnivač Amazona, Džef Bezos (Jeff Bezos), kupio 22% Liine kompanije.

Jedan od tri ateljea kompanije Glassybaby; Livingston, Montana II Fotografija: Glassybaby

Niko ovako ne pravi staklo.

Kejt, glavni duvač stakla u ateljeu u Sijetlu

Ni zbog velike popularnosti i potražnje, Li nije odustala od ručne izrade svog glavnog proizvoda. To nije samo najkvalitetnija izrada stakla, već doprinos očuvanju zahtevnog umetničkog zanata i zapošljavanju nosilaca tih tradicionalnih staklarskih znanja i veština koji se teško stiču. Li danas ima oko 200 zaposlenih, najviše duvača stakla i drugih staklarskih majstora. Njena kompanija je specifična po tome što je svaki Glasibejbi ručni zanatski rad, a obim proizvodnje je na nivou omanje fabrike stakla.

Reference

Ovaj tekst nastao je u okviru projekta izrada Preliminarne tehničke procene za zaštitu, očuvanje i revitalizaciju paraćinskog staklarstva. Navedena mišljenja, nalazi i zaključci su mišljenje autora i ne odražavaju nužno stav Ambasade Sjedinjenih Američkih Država.

logo-us-embassy