KREATIVNO STAKLO
SRBIJE

Pretraga
Close this search box.
„Pletena krofna“ žvakalica za pse, rad Debre Čeresko (Deborah Czeresko), staklo, 14 cm x 2,5 cm II Ljubaznošću Debre Čeresko

Debra Čeresko – glas kvir žene u mačističkoj kulturi staklarstva

Tekst priredile: S. Jovičić, I. Mijalković

Iako je svetu najpoznatija kao pobednica prvog TV rijaliti serijala „Blown Away“ (2019), Debra Čeresko je i dugo pre toga bila priznata američka umetnica i dizajnerka. Već je imala više od deset izložbi u Evropi i Americi, četiri prestižne stipendije, i 15 godina međunarodnog iskustva kao instruktorka i profesorka staklarske umetnosti. Značajno je doprinela i razvoju UrbanGlass-a u Bruklinu, jednog od najstarijih javnih staklarskih ateljea u SAD. Tu je 1987. godine i počela da se bavi staklarstvom, a kasnije je bila član Upravnog odbora duže od deset godina.

„Čičoka“ (ogrlica/narukvica), rad Debre Čeresko, kolekcija „Nosivo“, staklo II fotografija: ljubaznošću Debre Čeresko

Njeni radovi su deo stalnih postavki muzeja umetnosti u Nemačkoj (Fraunau), Danskoj (Ebeltoftu) i SAD (Milvilu, Nju Orleansu, Korningu, Ohaju), a uvrštena je i među 100 umetnika iz 32 zemalje čiji su radovi na izložbi „Novo staklo sada“ u Korning muzeju stakla 2019. predstavljali stanje stvari u savremenoj staklarskoj umetnosti. Uspešni rijaliti šou „Blown Away“, nastavljen sa novim serijalima na Netfliksu i Debrom među sudijama, samo je učinio da se njen umetnički stav mnogo bolje vidi i čuje.

„Roza žvaka 1“, rad Debre Čeresko, duvano staklo II Ljubaznošću Debre Čeresko

To nije bila mala stvar za stručnu i širu javnost zato što njeni radovi iskreno govore i o rodnim identitetima i ličnim iskustvima kvir umetnice. Rad sa kojim je pobedila u tom desetonedeljnom TV nadmetanju u duvanju stakla – Meat Me in the Middle – govori o mačizmu koji dominira staklarstvom. Ona vidi opsesiju umetnika muškog pola tradicionalim (venecijanskim) tehnikama i lusterima kao grandioznim remek-delima. Kao kvir žena koja takav svet na lep način ismeva, na mesto kitnjastog venecijanskog lustera stavila je mesarski stalak i čitav taj muški poduhvat prikazala kao „festival kobasica“. Svoje mesto u tome predstavila je kao jaje-na-oko koje stoji usred sobe sa lusterom od mesa.

„Mesni luster“ (Meat Chandelier), rad Debre Čeresko, duvano staklo i metal (visina: 244 cm, širina: 152 cm, dubina: 152 cm), 2018.; fotografija: online Zbirka posleratnog i savremenog stakla Korning muzeja stakla.

Jedna od prvih majstorica staklarstva

Htela sam da budem majstorica staklarstva. U istoriji nije bilo žena majstora i zato mi je to bilo stvarno važno – da uradim nešto što žene još nisu uradile. U staklarstvu nije bilo žena, osim kao pakerki ili slikarki. Kada sam pre otprilike 30 godina prvi put otišla na Murano, uveli su me u staklaru koja je radila za Džefa Kunsa. Kada sam rekla da sam duvač stakla, nisu mi poverovali. Da bih ih uverila, počela sam da pravim pehar. Cela fabrika se sjatila da gleda kako žena duva staklo, jer to nikada nisu videli. Takva podela rada mi je bila zastrašujuća, ali i motivišuća, jer sam želela da budem osoba koja će to promeniti.

– Deborah Czeresko

Njen skoro 2,5 metara visok luster čudan je koliko i njena pojava na umetničkoj staklarskoj sceni. To joj je rad koji je godinama unazad razvijala i Korning muzej stakla je jedan primerak kupio već 2018. godine. Mesni luster je prerastao u Debrin programski projekat (statement), tako da kolekcionari skupljaju njegove delove – paket kobasica, mnogo različitih vrsta salama, kotlete… – koje ona stalno pravi i povezuje u nove radove. U Heller Gallery u Njujorku 2020. godine izlagala je instalaciju „Mesni lanci.

„Mesni lanci“, rad Debre Čeresko, 2019.; fotografija: Bob Roberts, ljubaznošću Heller Gallery, Njujork

Staklo kao rodno neodredjen materijal

Pre no što je 1992. masterirala staklarstvo, Čeresko je diplomirala psihologiju, tako da sa puno znanja i lične zainteresovanosti govori o teorijama ličnosti, identiteta, društvenih uloga i normi… Staklo kao (neuhvatljiv) materijal koji menja oblik i svojstva (iz praha u tečnost poput meda i čvrsto stanje koje može biti i tvrdo i krhko) odgovara njenim istraživanjima savremenih identitea kroz kombinovanje estetike sa društvenom ili političkom porukom. Najteže staklarske tehnike (slobodnog duvanja i vajanja) kojima vlada često kombinuje sa performansom i svoj rad udružuje sa umetnicima drugih disciplina.

„Jaje“, rad Debre Čeresko, staklo II fotografija: Ljubaznošću Debre Čeresko

Fenomeni života u progresivnoj umetničkoj zajednici

Jaje-na-oko joj je takođe veoma poznat rad i uobičajeni uvod u prikaz njenog bavljenja fenomenima popularne kulture. U tim kolekcijama – „Bife“, „Pametni kućni ljubimac“, „Žvaka“, „Nosivo“ i „Prajd“ – su radovi koje Debra najčešće pravi ujutru, po dolasku u atelje, kada nastoji da se opusti i zabavi, i tako spremi za teže poslove. Ekipa časopisa „Architectural Digest“ ju je nedavno dobro snimila kako jednog jutra pravi veliku vazu izvedenu iz jajeta-na-oko. Inspiraciju nalazi u neposrednom okruženju – kod kuće, na njujorškim ulicama i u stilovima života progresivne umetničke zajednice kojoj pripada i koja je podržava.

„Pacov“ rad Debre Čeresko, kolekcija „Stampedo“, staklo II fotografija: ljubaznošću Debre Čeresko

LGBTQIA+ kulture u staklu

U kolekcijama zahtevnijih radova – „Spampedo“, „Zaboravljeni krompiri“ i „Plodišta“ – bavi se organskim razvojem (klijanjem, rastom, truljenjem…) LGBTQIA+ kulture sagledavajući je kao pririodni ekosistem. Sa „Stampedom“, sačinjenim od sedam životinjskih šapa u prirodnoj veličini, uspešno je odgovorila na trajni izazov vajanja životinja u staklu – ako je skulptura velika, staklo postaje preteško i ruši se, a kada je mala duh životinje lako može iščeznuti. U njenom pristupu, šape (pingvina, polarnog medveda, nosoroga…) u prirodnoj veličini prizivaju doživljaj čitave životinje u umu posmatrača. Izrađene od prozirnog stakla, čine se nevidljivim i stvaraju utisak da bi se u vodi rastvorile. Debra tako govori o krhkosti postojanja svih tih životinja.

Gljiva iz kolekcije „Plodišta“: „Satenska bež“, radovi Debre Čeresko, staklo II fotografije: ljubaznošću Debre Čeresko

Kolekcija „Plodišta“ donosi neobične šumske ambijente gljiva izvajanih u staklu – zemljišta od stakla, raspalo lišće, neonske micelije i krošnje ispunjene sićušnim ogledalima (poput disko kugle) koje pozivaju na atmosferu noćnih klubova u kojima se svi identiteti spajaju i međusobno prihvataju. Čeresko vaja gljive zato što naučna istraživanja potvrđuju da one nisu ni biljke ni životinje, ali poseduju mešavinu kvaliteta zajedničkih obema grupama. Kao i kvir ljudi, one remete preovlađujući binarni koncept prirode i formiraju simbiotske veze sa korenjem drugih biljnih vrsta. Debra tako govori da su mreže različitih ljudi ili grupa u kojima svi napreduju nešto što je sasvim prirodno.

Začetak nove tradicije staklarstva

Od kako je 2019. pobedila u rijaliti takmičenju u duvanju stakla i postala interesantno TV lice, Čeresko je više puta nastupala u velikom amfiteatru Korning muzeja stakla i učestvovala u muzejskim programima posvećenim feminizmu i LGBTQ+ zajednici. Radove je izlagala na još jedanaest izložbi i bila rezidencijalna umetnica različitih staklarskih ateljea, uključujući i radilišta slovačke staklare Rona.

Debra je 2022. bila učesnica „RONA simpozijuma stakla“ (RONA Glass Symposium). Za nju je to bilo inspirativno iskustvo, jer je mogla da sarađuje sa nekoliko drugih umetnika i vidi kako zanatlije RONA-e prave svoje svetski poznato posuđe. Iako joj je tamošnji boravak bio interesantan na mnogo načina, najupečatljiviji joj je bio uvid u to koliko rad zanatlija može biti precizan u proizvodnom procesu. Kreirala je nekoliko komada, uključujući i staklene čepove, a zanatlije u RONA-i su mogle da ih izrade tako da budu neverovatno istovetni – Debra tako nešto inače ne bi mogla da stvori. Divno joj je bilo i provoditi vreme u gradu Lednjicke Rovnje i tako doživeti delić lepote Slovačke.

- Three Merians, poslovni menadžer ateljea Debre Čeresko

Još više je tražena i kao vrhunski staklarski majstor – izvodi projekte drugih umetnika (Erika Fišla, Roberta Gobera, Kiki Smit, Lorne Simpson…) i poznatih firmi u sferi arhitekture i dizajna enterijerijera (Jeffrey Beer Intl., FORM Architecture, Selldorf Architects, Thad Hayes Inc., The Wiseman Group….).

U sferi dizajna, omiljeni projekat joj je osvetljeni plafon sastavljen od dvadeset debelih prozirnih staklenih panela napravljenih od kocki koje je ručno izvlačila, sekla i spajala. Ovaj komad se nalazi u privatnoj rezidenciji sa pogledom na jug Sentral parka (Central Park) na Menhetnu u Njujorku.

- Three Merians, poslovni menadžer ateljea Debre Čeresko

Osvetljeni plafon sastavljen od 20 složenih staklenih panela, rad Debre Čeresko, u privatnoj rezidenciji u Njujorku; fotografije: ljubaznošću Deborah Czeresko Studios

U svojoj sedmoj deceniji života, Debra Čeresko je prava ikona savremene umetnosti. Kao jedna od prvih majstorica staklarstva i pritom kvir žena, ona i svojim radovima i svojom ličnošću menja uvreženu predstavu staklarske umetnosti. Usred dosadašnje elite – muškaraca koji teškim tradicionalnim venecijanskim tehnikama izrađuju grandiozna dela – Debra sedi ispod svog „Mesnog lustera“ i drži u ruci jaje-na-oko od stakla. Tako poručuje da je staklo još uvek neshvaćen materijal kome su potrebni današnji čudaci koji će ga izrađivati iz svojih perspektiva i tako menjati kurs staklarske tradicije.

Reference

Ovaj tekst nastao je u okviru projekta izrade Preliminarne tehničke procene za zaštitu, očuvanje i revitalizaciju paraćinskog staklarstva koji realizuju Institut za kreativno preduzetništvo i inovacije, Fondacija za razvoj ekonomske nauke, Republički zavod za zaštitu spomenika kulure i Corning Museum of Glass. Navedena mišljenja, nalazi i zaključci su mišljenje autora i ne odražavaju nužno stav Ambasade Sjedinjenih Američkih Država.

logo-us-embassy