Agenda
12. decembar 2024. godine
Biblioteka grada Beograda – Knez Mihaila 56, Čitaonica Odeljenja umetnosti
Plan, efekti i značaj revitalizacije paraćinskog staklarstva
12.00-13.15 h
Biblioteka grada Beograda – Knez Mihaila 56, čitaonica Odeljenja umetnosti
Pozdravna reč, prof. dr Dejan Molnar
Ekonomski fakultet -Univerzitet u Beogradu, direktor FREN-a
Zbog ograničenog broja mesta, regitracija za učešće na Forumu na mail: office@kreativnaekonomija.com
Ovaj forum posvećen je preispitivanju tradicije staklarstva i inovacija, a rezultat je srpsko-američke saradnje pokrenute zajedničkim radom na preliminarnoj tehničkoj proceni za revitalizaciju paraćinskog staklarstva. Izrada ovog dokumenta nastala je kao saradnja sa najpoznatijim muzejom za staklo u svetu Corning Museum of Glass – Glass studio, FREN Labom za kreativnu ekonomiju, Republičkim zavodom za zaštitu spomenika kulture i Institutom za kreativno preudzetništvo i inovacije.
Koji je ekonomski doprinos investicija u revitalizaciju industrijskog nasleđa? Kako one pokreću novi ciklus lokalnog razvoja? Kako je Corning (država Njujork) malo mesto od 10.000 stanovnika zahvaljujući odgovornom odnosu prema nasleđu i kreativnoj ekonomiji postalo jedna od najboljih umetničkih destinacija među malim gradovima u Sjedinjenim Američkim Državama? Zašto ovaj grad godišnje poseti 800.000 ljudi da bi se oprobali u ručnoj izradi stakla? Koji su potencijali Paraćina u ovoj oblasti i kako sprega industrije stakla, staklarske tradicije i kreativne ekonomije može postati nova mogućnost za njegov lokalni razvoj?
Osnovne elemente preliminarne tehničke procene predstaviće članovi Radne grupe za revitalizaciju i očuvanje industrijskog nasleđa paraćinskog staklarstva, kao i predstavljanje vodećih umetnika u staklu po izboru Corning Museum of Glass – Glass Studio koji su bili inspiracija za osmišljavanje programskog koncepta revitalizacije stakla.
Ujedinjeni u staklu: regionalne perspektive i saradnja
13.30-14.45 h
Biblioteka grada Beograda – Knez Mihaila 56, Čitaonica Odeljenja umetnosti
Druga sesija posvećena je regionalnoj saradnji u staklu i to kroz analizu stanja kreativnog preduzetništva, umetnosti u staklu i industrije, i muzeološke prakse u regionu, identifikovanje potencijala za saradnju između različitih aktera i regionalnih partnera, kao i značaja koji revitalizacija stakla u Paraćinu može imati na regionalnu umetničku, kreativnu i muzeološku praksu i povezivanje sa drugim produkcionim labovima za staklo u okruženju.
Creative Glass LAB
13. decembar 2024. godine
Biblioteka grada Beograda – Knez Mihaila 56, Vukova sala
11-13h (I termin) II 18-20h (II termin)
Prijavljivanje i izbor termina za učešće na Lab-u na linku.
Laboratorija za afirmaciju i revitalizaciju starih staklarskih tehnika koje su se koristile u industriji stakla u Paraćinu na početku 20. veka. Na ovom događaju polaznici će naučiti o tehnikama ecovanja i oslikavanja i primeniti ih na staklu i staklenom predmetu, kao i o tehnici fuzije stakla i njenoj primeni u izradi umetničkih predmeta.
Paraćinsko staklo: srpsko-američke veze
12. decembar 2024. – 1. februar 2025. godine
Biblioteka grada Beograda – Knez Mihaila 56
Pop-up izložba o istoriji paraćinskog stakla i srpsko-američkim vezama u staklu sa izloženim istorijskim primercima proizvoda, kao i uzorcima koji su se izvozili na tržište Sjedinjenih Američkih Država. Autorke izložbe i kataloga: Hristina Mikić i Estela Radonjić-Živkov. Saradnica na postavci: Ivana Samardžić.
Dr Hristina Mikić Institut za kreativno preduzetništvo i inovacije (predsednik)
Dr Dejan Molnar Ekonomski fakultet, Univerzitet u Beogradu / FREN (član),
Prof. dr Gojko Rikalović Ekonomski fakuletet, Univerzitet u Beogradu (član)
Estela Radonjić-Živkov Republički zavod za zaštitu spomenika kulture (član)
Partneri foruma:
Fondacija za razvoj ekonomske nauke; Corning Museum of Glass; Republički zavod za zaštitu spomenika kulture, Beograd; Biblioteka grada Beograda
Pokrovitelji:
Ministarstvo kulture Republike Srbije i Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Srbiji
Mišljenja, nalazi i zaključci su mišljenje autora i ne odražavaju nužno stav Ambasade Sjedinjenih Američkih Država.
© Creative Glass Serbia || office@kreativnaekonomija.com || LinkedIN ||Instagram || FB