Tekst priredila: D. Jovanović
Aljoša Kričak pripada generaciji koja o kombinaciji kreativnosti i biznisa razmišlja na nove načine. Njemu lično, ova kombinacija donosi mogućnost da se bavi održivim razvojem. Upisao je Ekonomski fakultet kako bi stekao znanja za kreiranje inovativnih poslovnih rešenja koja mogu da doprinesu zajednici. Kako kaže planira da nastavi svoje obrazovanje kroz master program na istom fakultetu, gde bi se fokusirao na cirkularno preduzetništvo i razvoj održivih proizvoda. Pobeda na takmičenju Creative Glass Serbia ga dodatno motiviše da nastavi u tom pravcu.
Kroz ovaj kreativni izazov saznao sam koliko bogatu tradiciju ima Paraćinska industrija stakla. To me je inspirisalo da dublje istražim moderna rešenja za revitalizaciju staklarske industrije i potencijalne primene standarda cirkularne ekonomije. U tome vidim veliku šansu da paraćinska industrija stane u red sa svetskim proizvođačima stakla i primeni novu, modernu logiku u svom poslovanju. Paraćinska industrija stakla nekada je bila sinonim za vrhunski kvalitet i prepoznatljiv, bezvremenski dizajn, koji bi i danas bio prepoznat i cenjen. Verujem da postoje čvrsti temelji na kojima se može graditi njeno ponovno oživljavanje. Ova inicijativa nije samo prilika, već i neophodan korak ka revitalizaciji jednog od vrednih elemenata naše industrijske baštine.
- objašnjava Aljoša.
Zašto ste se opredelili za cirkularno kreativno preduzetništvo kao svoju ideju?
Cirkularna ekonomija u industriji stakla je važna tema, zbog ekoloških i ekonomskih prednosti. Staklo se može reciklirati bez gubitka kvaliteta, a ponovna upotreba smanjuje potrošnju energije u proizvodnji i potrebu za sirovinama. Ova održivost pruža ekonomske i ekološke prednosti, ključne za modernu industriju. Implementacija principa cirkularne ekonomije u Paraćinskoj industriji stakla ne samo da bi doprinela ekološkoj odgovornosti, već bi omogućila i pozicioniranje fabrike kao lidera u održivim praksama u Srbiji. Ova strategija bi takođe otvorila vrata lokalnim umetnicima, zanatlijama i preduzetnicima da koriste reciklirani stakleni otpad za stvaranje inovativnih i visokokvalitetnih proizvoda. Time bi se stvorio sinergijski odnos između industrije i kreativnog sektora, koji doprinosi jačanju lokalne ekonomije i stvaranju novih prilika. Na taj način, fabrika bi mogla postati centralno mesto za inovacije i ekološki odgovornu proizvodnju, uz istovremeno podizanje ugleda brenda.
- objašnjava Aljoša.
Gde ste videli potencijal paraćinskog stakla? U čemu se ogleda inovativnost vaše ideje?
„Potencijal Paraćinskog stakla vidim u sposobnosti da se prilagodi modernim potrebama tržišta kroz primenu principa cirkularne ekonomije i održivog razvoja. Tradicija proizvodnje stakla u Paraćinu pruža čvrst temelj na kojem se mogu razvijati nove, inovativne ideje koje kombinuju reciklažu, obnovljive izvore i umetnost. Ova fabrika ima dugu tradiciju, ali i potencijal da se repozicionira kao lider u održivom poslovanju, koristeći reciklirani stakleni otpad kao ključni resurs za proizvodnju novih proizvoda“ kaže Aljoša.
„Inovativnost moje ideje ogleda se u korišćenju staklenog otpada ne samo za proizvodnju novih staklenih proizvoda, već i za kreiranje potpuno novih kategorija proizvoda: eko-cigli, dekorativnih predmeta i građevinskih materijala. Na ovaj način, stakleni otpad postaje resurs, a ne problem, a to omogućava Paraćinskoj industriji stakla da kreira zatvoreni krug proizvodnje i potrošnje. Ovakav pristup doprinosi smanjenju ekološkog otiska, otvara vrata kreativnim sektorima, i omogućava fabrici da se izdvoji na tržištu kroz održive i inovativne proizvode koji su u skladu sa globalnim trendovima“ objašnjava Aljoša.
Kako vidite budućnost paraćinskog stakla i da li biste želeli da budete deo nje?
Budućnost paraćinskog stakla vidim u transformaciji u savremenu, održivu industriju koja će spajati tradiciju sa inovacijama. Ova fabrika ima potencijal da postane primer cirkularne ekonomije, gde će se stakleni otpad pretvarati u visokokvalitetne proizvode koji zadovoljavaju savremene potrebe tržišta. Verujem da je budućnost Paraćinskog stakla uvođenje održivih tehnologija, recikliranja i saradnje sa kreativnim sektorom, što bi dodatno podiglo imidž fabrike kao lidera u inovacijama i ekološkoj svesti.
Želim da budem deo te budućnosti jer verujem da ovaj model poslovanja ima potencijal ne samo da unapredi industriju stakla, već i da doprinese širem društvenom razvoju kroz nova radna mesta, jačanje lokalne zajednice i stvaranje proizvoda koji imaju pozitivan uticaj na životnu sredinu. Rad na ovakvom projektu omogućio bi mi da doprinesem ne samo inovativnim rešenjima, već i da učestvujem u razvoju ekonomski i ekološki održivog modela proizvodnje koji bi mogao postati primer i za druge industrije u regionu.
- naglašava Aljoša.
© Creative Glass Serbia || office@kreativnaekonomija.com || LinkedIN ||Instagram || FB