
Tekst priredila: D. Jovanović
Tirana od nedavno ima QELQ Glass Hub – prostor posvećen inovativnim inicijativama za razvoj umetničkog staklarstva. „Qelq“ na albanskom znači staklo, a malobrojni umetnici koje ovaj prostor okuplja jedini su nosioci staklarskih zanata u Albaniji. Tri fabrike stakla, otvarane posle Drugog svetskog rata (u Tirani, Kavaji i Korči), prestale su da rade još 1992. godine.
QELQ je u samom centru grada, na trećem spratu rekonstruisane Piramide Tirane, bivšeg muzeja i kongresnog centra, a sada čvorišta IKT i dizajna. Njegov osnivač je Joana Diamandi, doktor arhitekture i ćerka poznatog albanskog slikara i vitražiste Vasila Diamandija. Ona svake subote vodi radionicu izrade dekoracija od stakla, obično nakita i kućnog dekora. Radiničare, od dece i penzionera do poslovnih ljudi, privlače Joanine autorske kolekcije (minđuša, dekorativnih predmeta, setova i broševa) izložene u samom prostoru i predstavljene na vebsajtu QELQ-a, ali i ambijent Piramide ispunjen ambicijama mnoštva mladih koji svi tu nešto uče i prave.
QELQ Glass Hub pruža prostor za događaje, skupove i prodaju, a što se tiče uslova za izradu stakla, najviše smo fokusirani na radionice za izradu vitraža. Nemamo sopstvenu opremu, ali blisko sarađujemo sa Ateljeom Dhiamandi, koji je na svega nekoliko minuta hoda od Piramide. Tamo su nam na raspolaganju alati za fuzionisanje i vitražisanje. QELQ radi i na uspostavljanju i negovanju saradnje sa lokalnim umetnicima, kako bismo izgradili zajedničku infrastrukturu i tako svima olakšali pristup specijalizovanim alatima. Sve to treba da doprinese stvaranju održivije zajednice staklarskih zanatlija i umetnika.
– Joana Dhiamandi
Joana je staklarske tehnike učila u očevom ateljeu (Dhiamandi Studio), razvijajući tako i jaku svest o značaju lokalne tradicije sa savremeni umetnički izraz. Jedna od njenih prvih inicijativa ispred QELQ-a je kolekcija Heritage on Glass: Crafting Glass & Unwrapping Heritage, rađena za Ministarstvo kulture i sačinjena od malih staklenih predmeta u koje su utkani elementi kulturnog nasleđa Albanije.
Jednako važna inspiracija joj je i priroda. Gotovo sve njene autorske kolekcije stakla proističu iz lepote koju vidi u prirodnim fenomenima – kolekcija Alta Blue inspirisana je Jonskim morem, Valë Deti je o kretanju i svetlosti morskih talasa… Dugujući prirodi svoje umetničko nadahnuće, Joana mnogo pažnje posvećuje i projektima očuvanja životne sredine. Komadi iz njene kolekcije Vjosa nastaju od staklenog otpada izvađenog iz reke Vojuše, a radionica „Oblikuj svoju bocu“, koju redovno vodi, posvećena je promociji cirkularnih umetničkih praksi. Učesnici ove radionice polaze od bačenih boca da bi od njih, tehnikama savijanja i fuzionisanja stakla, napravili nove dekorativne predmete. Kada se pojave kvalitetni radovi, organizuje se i izložba.
Trenutno radim na samostalnoj izložbi Broken Pieces of Blue koja će predstaviti 11 radova. Svaki je napravljen kombinovanjem fuzionisanog stakla sa metalnim strukturama. Veličine od 1,5 do 2 metra, ti radovi su nepravilnih oblika koji naglašavaju krhkost kao jednu od glavnih tema kojima se bavim. Ceo koncept traga za odgovorom na pitanje – kako se slomljeno može ponovo sastaviti u nešto smisleno – i delove slomljenog pretvara u manifest za umetnost. Ovo je prvi komad kolekcije.
– Joana Dhiamandi
QELQ svim umetnicima pruža informacije o društveno odgovornim prerađivačima staklenog otpada, od kojih se može nabaviti materijal za nove radove. To je samo jedna od njegovih uloga u stvaranju i jačanju nacionalne mreže staklarskih umetnika. QELQ postaje i njihovo stecište, mesto za razgovor i međusobno deljenje sredstava za rad. Organizujući radionice, stručne kurseve, demonstracije rada i izložbe, generalno stvara ambijent u kome umetnici svoje ideje mogu pretvoriti i u mikro-biznise.
QELQ-ov vebsajt već podržava online prodaju umetničkog stakla i kupci širom sveta lako mogu nabaviti Joaninine minđuše, broševe, unikatne tanjire, kao i najnovije komade inspirisane popularnim albanskim slatkišem – karamelom „Zana“. Joanin dizajn je funkcionalan i daje apstraktne i organske forme, praćene kratkom pričom o inspiraciji i ličnim potpisom. Svakodnevno radeći na revitalizaciji staklarstva kao umetničkog zanata, ona se nada da će QELQ uskoro nuditi i radove drugih lokalnih umetnika. Njih je u Albaniji veoma malo, manje od deset.
QELQ Glass Hub je već prodao radove drugih umetnika. Jedan primer je Ivet Bonc (Yvett Bonz), mađarska umetnica i specijalista za vitraž. Samostalno je izlagala u QELQ-u u septembru 2025. godine, tokom Međunarodnih nedelja kulture, događaja koji zajedno organizuju strane ambasade i naše Ministarstvo ekonomije, kulture i inovacija. Tokom boravka uTirani, prodala je i neke svoje komade.
QELQ učestvuje i u programu Lab of Tomorrow (Laboratorija sutrašnjice) koji okuplja umetnike zainteresovane za stvaranje umetničkih dela i proizvoda za HORECA sektor (hotele, restorane i kafee/ketering). Program se dosta bavi problemom staklenog otpada koji ovaj sektor stvara i nastoji da mu ponudi održiva rešenja. Kako u tome napredujemo, planiramo da u QELQ-u predstavimo više umetnika, posebno onih koji rade sa recikliranim i održivim staklom
– Joana Dhiamandi
Kako su staklarski umetnici u Albaniji do sada bili nepovezani, i bez znanja o savremenim praksama cirkularnog rada sa staklom (prerade staklenog otpada i topljenja recikliranog stakla), Joana im je posvetila QELQ Glass Hub. Osmislila ga je kao čvorište novog albanskog ekosistema staklarske umetnosti – ono koje prepliće lokalnu tradiciju, inovacije i procese očuvanje životne sredine. Stvaranje takve organizacije nije lak zadatak, ali Joana već sada uviđa šta je za to najpotrebnije
Najveći izazov je balansiranje održivosti i troškova proizvodnje. Obrazovanje ljudi o vrednosti recikliranog stakla i stvaranje tržišta za njega u Albaniji zahteva vreme. Da bi QELQ nastavio da raste, potrebna su nam snažna partnerstva, odgovarajuća oprema i solidna baza kupaca koji cene i podržavaju održivi dizajn.
– Joana Dhiamandi
Ilustracije: ljubaznošću Qelq Glass Hub